Bela

Belá jest wioską na Słowacji w regionie Žilina. Leży w północno-wschodniej części zilinskiego zaglebia, w dolinie Varinki i strumienia Belianskiego, który tworzy dolinę Belianska. Na zachodzie wsi leży Kysucka wyžyna, we wschodniej części wzgórz wznaszaja sie wystepy gór Krivánská Fatra.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Pierwsze dowody osadnictwa pochodzą z wczesnej epoki kamiennej. W pobliżu wsi (Łysica) powstało osadnictwo ludności kultury Lužickiej. W czasach żelaza zamieszkiwali tutaj mieszkańcy kultury Puchovej (zamek w osadzie Zlieň). Osady słowiańskie potwierdziły odkrycia ceramiki w Beli z VIII i IX w.
We wsi znajduje się wczesnogotycki kościół św. Marii Magdaleny z ostatniej trzeciej części XIII wieku. Ołtarz główny barokowego typu pochodzi z drugiej połowy XVII w.

Położenie i klimat

Wieś znajduje się przy drodze II / 583, która łączy Żylinę z Orawą. Wieś należy do miejscowości Zlieň, miejscowej części Nižná Kamence, rekreacyjnej czesci Bránica i autokempingu Belá - Nižná Kamence.

 

Atrakcje turystyczne

Mała Fatra jest dostępna dla turystów w każdym rocznym sezonie, a Belske skaly moga wygodniej  odwiedzic zwykli turysci oraz odwiedzajacy Žiline i okolice. Znajdują się one przy wejsciu do doliny Belskiej i są popularnym, wspinaczkowym zakątkiem. Teren Belskich skał jest dostepny z miejscowości Belá.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy