Liptowski Mikulasz

Liptów okalają najwyższe góry na Słowacji: Wysokie i Zachodnie Tatry oraz Choczskie góry na północy, Niskie Tatry na południu, Wielka Fatra na zachodzie i Popradzka Kotlina na wschodzie. Oprócz narciarstwa i turystyki region oferuje również mniej tradycyjne sporty a znane są także uzdrowiska termalne Bešeňová i Liptovsky Jan

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1286 roku, choć miasto istniało długo przed. Nazwa pochodzi od imienia patrona kościoła św Mikołaja. Prawa miejskie uzyskał Liptovský Mikuláš w 14 wieku i prawo do prowadzenia targów i jarmarków w 15 wieku. W latach 1677/28 była oparta hrabstwa Liptova. Istnieją regularne spotkania sądu hrabstwa. Pierwszy powiatu był dwór Illéshazyovsky (obecnie muzeum Janka Kráľa). W 1713 roku został on osądzony dla legendarnego bohatera Juraja Janosika.

Położenie i klimat

Liptovský Mikuláš leży w środku Liptova około 3 km od Liptowskiej Mary. Od północy jest otoczony przez potężne Tatr Zachodnich i gór Chočské vrchy z południowej Tatr Niskich.

Atrakcje turystyczne

W mieście można odwiedzić Muzeum Janka Krále, który jest udokumentowana historia Liptovskiego Mikuláša i od 1286 roku i Słowackie Muzeum Ochrony Przyrody i speleologia, Liptowskie muzeum lub podziwiać dzieła słowackich artystów w Galerii PM Bohun i Centre Koloman Sokol. Wszystkie te zabytki są skoncentrowane w historycznym centrum.

Okolica

Okolicy Liptowskiego Mikułasa oferuje wiele bonusów - podziemne jaskinie, kąpieliska termalne, wody Liptovská Mara, muzeum archeologiczne, kilka ruiny zamków i muzeów i galerii. Ponadto piękna przyroda Liptova przyciąga wielu turystów cały rok.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy