Praha

Praga jest największym miastem w Republice Czeskiej, stolica Republiki Czeskiej, siedziba regionu centralnego (który otacza teren miasta), a także oddzielna jednostka administracyjna. Ma powierzchnię 496 km ², mieszka tu 1.286.008 mieszkańców.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Na terenie dzisiejszej Pragi, miescili sie w czasach prehistorycznych różne plemienia. W VI wieku zaczeli kolonizować Kotline Praska Słowiania. Poczatkiem XII wieku, byla Praga kwintacy,m miastem, nad którym goruje ksiazecy zamek. Pod koniec XIX wieku Praga była już przemyslowym, szybko rozwijajacym sie miastem z fabrykami i liniami kolejowymi, która byla swoja wielkościa w regionie czeskim nieosiagalnym miastem dla innych. Pod koniec I wojny światowej została uznana niezależnośc państwa czeskiego, do którego następnie dołączyła Słowacja. W Pradze dochodzilo do niszczenia symboli Cesarstwa Austriackiego. Od 15 marca 1939 roku byla Praga stolicą Protektoratu Czech i Moraw. Po II wojnie światowej, zaczely powstawac pierwsze osady. Wprowadzenie standardowych stosunków z krajami Europy Zachodniej po aksamitnej rewolucji otwarzylo Pradze turystyke jak nigdy dotąd.

Położenie i klimat

Praga położona jest w północnej strefie umiarkowanej z silnymi przemianami czterech pór roku, na przejściu między oceanicznym a kontynentalnym klimatem. Dzieki opadom i temperaturze miasto nalezy do regionu  suchego i bardzo suchego. Większość Pragi chroniona jest przed wiatrami zachodnimi Petřín i Letná. Dzieki wietrznemu polozeniu w mieście są częste mgły i dym.

Atrakcje turystyczne

Zabytkowe centrum miasta z unikalną panorama Zamku Praskiego jest strefa zabytkowa UNESCO. Miejska strefa zabytkowa została założona w 1971 roku na powierzchni 8.22 km ² i należy do niej Stare Miasto, Josefov, Mala Strana, Hradczany z Zamkiem Praskim, Nowe Miasto i Wyszehrad. Jest to największy obszar zabytkowy w Europie. W miescie jest wiele narodowych kulturalnych pamiatek oraz tysiące budynkow i zabytków artystycznych.

Okolica

Karlstejn, wcześniej zwany także Karlov Tyn, to średniowieczny zamek, znajdujacy się w obszarze administracyjnym w miejscowości Karlstejn w powiecie Beroun, około 30 km na południowy zachód od Pragi, w środku chronionego obszaru Krajobrazu Czeskiego.Fundamentny kamień położony zostal w dniu 9 czerwca 1348 roku przez arcybiskupa Ernesta z Pardubic. Zamek został zbudowany w celu ochrony cesarskich klejnotów koronacyjnych i relikwii świętych, wczesniej były trzymane tutaj czeskie klejnoty koronacyjne. Obecnie zamek jest ważnym zabytekiem narodowym i jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Czechach.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy