Stara Lubovnia

Stara Lubowla jest miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Lubowla jest jednym z najstarszych miast obecnego Spisza.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Najstarsza pisemna wzmianka o mieście Stara Lubownia pochodzi z roku 1292. Po zbudowaniu Zamku Lubowniańskiego, miejscowość stała się podgrodziem i zwiększyła się jej rola. Duże znaczenie dla miasta miał rok 1364, w którym król Ludwik I uczynił Starą Lubownię miastem królewskim i dał miastu szerokie przywileje przy organizowaniu corocznych targów. Wpływ na dalszy rozwój miasto miało przekazanie w zastaw polskiemu królowi w latach 1412-1772. Miasto stało się znanym centrum gospodarczym i kulturalnym. Po zwróceniu zastawu miasto straciło swoje znaczenie, opuścili je urzędnicy i szlachta. Stara Lubownia stała się jedynie prowincjonalnym centrum dla najbliższych miejscowości.

Położenie i klimat

Lubowla leży na wysokości 545 m n.p.m., w dolinie Popradu między Magurą Spiską na północnym zachodzie, Wyżyną Lubowlańską na północnym wschodzie i Górami Lewockimi na południu.

Atrakcje turystyczne

Dominantą rynku jest kościół św. Mikołaja pochodzący z około 1280 r. i Dom Prowincjalny - dawna siedziba zarządcy spiskich miast oddanych do polskiego zastawu, przebudowany w roku 1639 w stylu renesansowym. We wnętrzu kościoła św. Mikołaja znajduje się cenna późnogotycka kamienna chrzcielnica z XVI wieku i późnogotyckie tablice nagrobkowe z piaskowca i czerwonego marmuru. Na skale wapiennej nad Starą Lubownią wznosi się kamienny Zamek Lubowniański, zbudowany na początku XIV wieku. Pod Zamkiem Lubowniańskim znajduje się Lubowniański skansen z eksponatami ludowej architektury Spisza i Szarisza. Najcenniejszym eksponatem jest zrębowy greckokatolicki kościół św. Michała Archanioła z Matysowej z roku 1883.

Okolica

W pobliżu znajdują sięWysokie Tatry. Najbliższa miejscowość znajduje się w pobliżu Nowej Lubowli, który znajduje się w pobliżu miasta. Najbliższe miasta Podoliniec (15 km). Kindom Ľubovniansky znajduje się w dolinie poniżej wypukłości zakres Lubovnianske, u zbiegu Popradu z Jakubiankou.

Naturalne źródła lecznicze

Atrakcje turystyczne obejmują uzdrowiska i Ľubovnianske Vyšné Ružbachy. Spa stały się symbolem naturalnych korzystne kratery z ciepłą wodą. Ponadto w całym regionie około 85 źródeł mineralnych.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy