Uzdrowisko Ciz

Wyjątkowość i leczniczy wpływ słonej wody jodobromovej o znaczącej mineralizacji szeregują uzdrowisko Czyż między jedyne w swoim swoim rodzaju nie tylkona Słowacji, ale także do cennych źródeł w Europie. Leży w środkowej Słowacji niedaleko węgierskiej granicy w południowej części powiatu Rimavská Sobota w wysokości 174 m nad poziomem morza.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1274 roku.Wieś miała inną chatę nazwy i Cschiz i w 1920 roku otrzymał swoją obecną nazwę - Ciz.Najważniejszym wydarzeniem w historii roku 1860, kiedy zostały odkryte jodowo-bromowa źródeł leczniczych solanki. Mieszkańcy wody morskiej wioski zaczęli używać głównie do gotowania, zwłaszcza fasola mieli wielki smak. Spowodowało to spadek sprzedaży soli w miejscowości, która jest szczególnie lubił Malohont urzędników powiatowych. Oni zamknąć studnię i wody z niego został wysłany do analizy. Pokazał, że woda zawiera oprócz soli i jodu i bromu. I tak dobrze, został ponownie otwarty. W 1888 roku, kiedy wiosna zaczęła budować spa.

Położenie i klimat

Ciz uzdrowisko położony w regionie Centralnym w południowej części basenu j w Rimavskie dolinie rzeki Teška. Warunki klimatyczne charakteryzują się ciepłym i umiarkowanie suchy klimat nizinny. Uzdrowisko Ciz ma największą liczbę godzin słonecznych wszystkich słowackich uzdrowisk, do 2145 godzin rocznie.

Atrakcje turystyczne

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy chcą odkrywać piękno w regionie Gemer mogą brać udział w jednodniowych wycieczek. Turyści są bardzo popularne Szlak Gotycki, która jest pierwszym przewodnikiem turystycznych w Słowacji. To jest najbardziej interesujące bogactwo w Spiš i Gemer. Pierwotnie mierzone 276 km, ale jest teraz podzielona na kilka linii, z których jedna przechodzi na wylot przez Ciz uzdrowiska.

Okolica

W pobliżu zabytkowych miast uzdrowiska  znajduje się  takich jak Rimavská Sobota lub Gemer, gdzie można podziwiać wyjątkowo husyckich dziedzictwo. Na uwagę zasługuje też z pewnością Jaskinia Gombasecka i Domica, a zwłaszcza z jego unikalnym wystrojem naciekową. Grób Andrassy, zamek Betliar i zamek Krásna Hôrka zalicza się do najpiękniejszych zabytków architektonicznych.

Naturalne źródła lecznicze

Główne zasoby naturalne lecznicze są cennymi źródłami chloridnej, sód, jod zimnej wody mineralnej.Głównym źródłem "Hygiea", który służy do utwardzania pitnej zawiera 13.63 g minerałów na litr wody. Zawartość jodu 26,9 mg.Pozostałe dwa źródła mineralne "Neptun" i "Themis" mają podobny skład chemiczny z dużą zawartością jodu. Są one używane do przygotowania kąpieli leczniczych. Badania geologiczne wykazały, że około Číža jest bogaty w jodowo-bromowe wody mineralnej.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy