Uzdrowisko Ostrožská Nová Ves

Ostrožská Nova Ves jest miasto w Czechach w okręge Uherské Hradiště w regione Zlin.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Historia uzdrowiska Ostrožská Nová Ves sięga roku 1903, kiedy to z inicjatywy tutejszego rodaka ThDr Františka Botka, udowodniono efekt terapeutyczny źródeł wody siarkowej, które wytryskają na bagniskach nieopodal miejscowości. Z biegiem czasu z pierwotnie niewielkiego, lokalnego uzdrowiska, posiadającego budynek z 6 kabinkami i poczekalnią, powstało uzdrowisko w dzisiejszym kształcie.

Położenie i klimat

Uzdrowisko siarkowe Ostrožská Nová Ves leży w sercu Morawskiej Słowacji, około 8 km od miasta powiatowego Uherské Hradiště. Sama miejscowość Ostrožská Nová Ves jest oddalona ok. 1 km. Budynki uzdrowiska otacza park leśny o powierzchni 10 ha. Ostrožská Nová Ves leży na równinnym obszarze, który otacza z jednej strony pasmo Bílé Karpaty, z drugiej Chřiby z typową dominantą, którą jest gród Buchlov.

Atrakcje turystyczne

Dolní Věstonice na północnym podnóżu Pálavy stały się słynne na całym świecie dzięki znalezieniu figurki z palonej gliny – Wenus z Dolní Věstonice (po czesku Věstonická Venuše). Miejscowość Mušov – oddalona zaledwie kilka kilometrów – zasłynęła z kolei dzięki odkryciu grobowca germańskiego bojownika oraz resztek rzymskiego obozu. Ośrodki niegdyś mocnej Rzeszy Wielkomorawskiej można znaleźć w dolinie rzeki Morawy w  miejscowościach Staré Město - Špitálky, Uherské Hradiště - Sady, Mikulčice - Valy i Břeclav - Pohansko. Piękny przykład średniowiecznego grodu - Buchlov – przetrwał w paśmie górskim Chřiby, niedaleko Buchlowickiego zamku i ważnego centrum duchowego – Velehradu. Pamiątki żydowskie można podziwiać na przykład w Mikulowie, Stražnicy lub Uherskim Brodzie. Zabytki architektury ludowej są rozsiane po całej Morawskiej Słowacji. Największe zbiory można znaleźć w miejscowościach Stražnica, Pavlov, Hrubá Vrbka, Vápenky lub Vlčnov. Kompleks Lednicko-Valticki, który tworzą dwa wspaniałe zamki z parkami i licznymi budowlami, upiększającymi krajobraz między Lednicą a Valticami, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Okolica

Ostrożska  przyroda jest ciekawa pod kilkoma względami. Pierwszy - to położenie w urodzajnej krainie winorośli. Warunki klimatyczne i skład gleby umożliwiły rozwój winiarstwa już przed XVI wiekiem. Drugim charakterystycznym znakiem jest żyzna gleba, świetnie nadająca się do uprawy roślin użytkowych. Ciekawe są również Jeziora Ostrožskie, które powstały przez zatopienie kamieniołomów. Jeziora Ostrožskie są również ważne z punktu widzenia ochrony przyrody. Są ważnym miejscem gniazdowania i odpoczynku na trasie wędrówek ptaków wodnych i błotnych. Jeziora są wykorzystywane także do kąpieli, woda jest stale czysta i jakościowa dzięki podłożu kąpieliska, które działa jako naturalny filtr.

Naturalne źródła lecznicze

Uzdrowisko siarkowe wykorzystuje dwa źródła mineralne, które zawierają w dużej ilości siarczany, kwas krzemowy, wapń, sód, magnez, potas i żelazo. Leczy się w nim różnorodne schorzenia narządów ruchu oraz choroby skóry.

Mapa

Mapa Ostrožská Nová Ves

Destynacje w pobližu

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy