Uzdrowisko Stos

Štós znajduje się w południowo-wschodniej Słowacji na granicy Spiszskiego Rudohoria i Słowackiego Krasu. Leży w malowniczym środowisku lasu mieszanego pełnego pachnących jodeł i świerków. Znajduje się tu uzdrowisko, którego głównym atutem jest udzielanie SPELEOTERAPII, unikatowego leczenia górnych dróg płucny ch.   

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Uzdrowisko Štós to prawdopodobnie najstarsza zamieszkana wieś ​​w dolinie Bodva.Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z początku 13 wieku.Nazwa wsi ofiarowanych przez niemieckich osadników, nazwa jest przepisywane na Słowacji i jest używany do dziś. Štóska dolina była kiedyś dzielnica górnictwo, depozyty były bogate w żelazo i rudy miedzi, później znany Štós noży produkcyjnych. Uzdrowisko została założona w 1883 roku i Roberta Kompordayom.

Położenie i klimat

Uzdrowisko Štós znajduje się około 56 km od Koszyc do granicy Spiske Rudohorie oraz Słowackiego Krasu. Leży obok starych dróg górniczych w Medzev i Smolnik.Najlepiej uzdrowiska rzeczy jest ich klimat. Według szwajcarskiego klasyfikacji ma parzystą liczbę pierwszego stopnia. Klimat jest charakterystyczny dla środowiska górskiego.Uzdowisko położony jest na wysokości 650 m npm. oraz posiadają bogactwo lasów iglastych. Czynniki te wpływają pozytywnie na klimat, który jest bogaty w niezwykłe czystości powietrza, nasycony ozonem i zapachem żywicy.

Atrakcje turystyczne

Oprócz uzdrowiskowych budynków ciekawy architektonicznie, goście również odbędzie się wspaniały park, który został nawet uznany za zabytek kultury. Park składa się z kaskadowych potoków i fontanny.Park zasadził ponad 200 gatunków rzadkich drzew i kwiatów. Stos uzdrowisko znane są głównie dzięki unikalnej leczeniu górnych dróg oddechowych - tzw. speleoterapia. Zabieg ten znajduje się w pobliżu jaskini Jasovská.

Okolica

Uzdrowisko Štos posiada wyjątkową pozycję. Dzięki niemu można zwiedzić Park Narodowy Słowacki Kras i jaskinie, które są zawarte w liście UNESCO jako takiej: Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa lub Krásnohorská jaskyňa. Piękny jest przepaść Zádielská tiesňava lub wąwóz  Silická ľadnica. Dziedzictwo kulturowe jest wskazane, aby odwiedzić piękny zamek Krásna Hôrkadwor w Jasove lub dwor Betliar. W okolicy są jednak liczne ruiny zamków i dworków.

Naturalne źródła lecznicze

Naturalny czynnik leczniczy kosić podnóża, lekko irytujące klimatu.Klimatyczne leczenie uzdrowiskowe właściwe, na południowym otwartej pozycji w dostatecznym wysokości do bogactwa lasów iglastych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy