Visegrád

Wyszehrad położony jest w zalesionych wzgórz około Dunaju między Słowacja-węgierskiej granicy Štúrovo - Budapeszt. Najciekawsze zabytki to dolny i górny zamek, który zbudowali w 13 wieku. Każdego lata organizowane są międzynarodowe dni zamku. Turyści szukają to miejsce nie tylko dla zabytków, ale także dla pięknej panoramy zakolu Dunaju i sąsiednych górach Börzsöny. Wyszehradzka jest również rajem dla miłośników przyrody. Znajdziesz Pola ryżowe powinny zostać utrzymane na organizowania piknika, szlaków turystycznych górskich, jak również bobsleje, w letnim i cieplnej preszpanu kąpieli. W tej dziedzinie jest szczególnie podziwiać średniowieczne zabytki sakralne.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

W czasach imperium rzymskiego na skale górującej nad dzisiejszym Wyszegradem Rzymianie zbudowali pograniczną fortecę. Później w tym miejscu istniał słowiański gród (słowiańska nazwa miasta - "zamek na wzgórzu"), w IX w. opanowany przez Węgrów. Następne wiadomości o Wyszegradzie pochodzą z 1009, gdy miasto było wzmiankowane jako siedziba żupy i archidiakonii. W połowie XIII w., po najazdach mongolskich, król Węgier Bela IV zbudował w Wyszegradzie cytadelę. W 1323 miasto obrał sobie za siedzibę król Węgier Karol Robert, który wzniósł w mieście zamek, stanowiący od tej pory rezydencję kolejnych królów Węgier. Turystycznymi atrakcjami Wyszegradu są ruiny królewskiego pałacu, stanowiące przebogate stanowisko archeologiczne (od 1935) oraz cytadela, a przede wszystkim panorama doliny Dunaju z pobliskich wzgórz.

Położenie i klimat

Wyszegrad – historyczne miasto w północnych Węgrzech, 35 km na północ od Budapesztu, w Zakolu Dunaju (naprzeciwko miasta Nagymaros).

Mapa

Mapa Visegrád

Destynacje w pobližu

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy