Kąpielisko termalne Mosonmagyaróvár

Mosonmagyaróvár Miasto i jego okolice są bardzo bogate w zabytki Kulturalne.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Niezwykle długa nazwa Mosonmagyaróvár jest efektem połączenia dwóch miast: średniowiecznego Magyaróvár, wzniesionego na szczątkach rzymskiego Ad Flexum, i XVIII- -wiecznego rolniczego Moson. Miasteczko warto odwiedzić ze względu na malowniczą starówkę oraz piękne kąpielisko termalne. Jest ono również dobrą bazą wypadową dla tych, którzy chcą zwiedzić rezerwat wodny i ciekawe wioski Szigetköz. Magyaróvár otrzymał prawa miejskie w 1354 r. z rąk królowej węgierskiej Elżbiety Łokietkówny, matki Ludwika I Wielkiego. Zamek powstał ok. XV w. na szczątkach rzymskiego fortu. W 1529 r. miasto przeszło na własność Habsburgów i do 1945 r. pozostało prywatną włością rodu. W kościele parafialnym spoczywa Fryderyk Habsburg z małżonką. W zamku, który był ważną twierdzą podczas wojen z Turkami, a w 1809 r. został zajęty przez wojska Napoleona, w 1818 r. zięć Marii Teresy książę sasko-cieszyński Albert założył akademię rolniczą (jako Pannon Agrártudományi Egyetem funkcjonuje do dziś). Nad rzekami i kanałami miasta w XVIII w. wzniesiono liczne młyny wodne. Moson – najpierw miasto polne, a w XVIII w. ważny ośrodek eksportu bydła i zboża do zachodniej Europy – w XIX w. nabrał rzemieślniczo- przemysłowego charakteru. Do połączenia obydwu miejscowości doszło w 1939 r.

Położenie i klimat

Mosonmagyaróvár (30 tys. mieszkańców), ok. 30 km na północny zachód od Győr oraz 15 km od granicy słowackiej i austriackiej, na brzegach Lajty i Mosoni-Duna, nazywany bywa stolicą Szigetköz – największej węgierskiej wyspy na Dunaju.

Atrakcje turystyczne

Czworokątny Stary Zamek o barokowej sylwetce, otoczony zielenią i wodami Lajty, wznosi się w północnej części miasta. Dziś mieści się w nim akademia rolnicza. Na dziedzińcu wewnętrznym, dokąd prowadzi gotycka brama, widnieją tablice upamiętniające wybitne osobistości uczelni. W zachodnim skrzydle, w gmachu katedry zoologii urządzono interesującą wystawę przyrodniczą w formie dioramy przedstawiającej faunę regionu, głównie ptactwo wodne. Na południe od zamku, na drugim brzegu kanału Malom jest Deák tér z barokowym pomnikiem św. Jana Nepomucena. Na placu, naprzeciw zamkowej bramy stoi Habsburg főhercegek kastélya, dawny pałac Habsburgów. Z jego balkonu Kossuth wzywał okolicznych chłopów pod sztandary powstania antyhabsburskiego. Trochę później w murach schronił się pobity przez wojska powstańcze ban Jelačić.

Okolica

Kąpielisko termalne Lipót - Lipót znajduje się między Mosonmagyaróvár i Györ, w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją, w pobliżu Dunaju w Szigetköz, kraj jest bardzo bogaty w walory przyrodnicze. Uzdrowisko ma sześć odkryte baseny, jeden basen dla niemowląt, jeden dla dzieci, 33 metrowy basen, 2 siedzący baseny z wodą leczniczą, czeka na gości doświadczyć basen i obszar prawie 600 m2, wszystko to w bardzo przyjemnym, środowisku naturalnym.

Naturalne źródła lecznicze

Thermal Wanny Mosonmagyaróvár są Medycyna Wanny i odkryty pływanie w Węgry. Woda w lokalne spa są w grupy jodových woda w stronę 5 skuteczny w Europy. Thermal Wanny Mosonmagyaróvár jest środku zielony w blisko Centrum Miasto Mosonmagyaróvár.

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy