Ždiar

Ždiar i jej okolice należą do znaczących przyrodniczo, narodowych i architektonicznych skarbów Słowacji.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o Ždiar jest od roku 1590.Powstanie wsi ma się rozpocząć w drugiej połowie 16. wieku. Została założona przez hodowcę Franciszka z właścicielami zamku Horvat, którzy byli najwięksi właściciele ziemscy w północno Spiszu. Zapisy z 1628 i 1629 w związku z Pavol Rákoci już Ždiar wieś ​​nazywa - possessiones. Ludzie byli drwale, palniki węglowe i pasterze. Wraz z powstaniem osadnictwa Lazov wiąże nowy podział ziemi, na której terytorium wieś ​​została podzielona na równe części w nazwie zárubka, liczba osadników i osadnik może tylko zbudować dom w jego miejsce.  Według ustnej tradycji, pierwsi osadnicy osiedlili się w dolinie Bachledova i nowa osada powstała w dolinie Pawłow, Blaščacka Dolina,  Artušovska Dolina i do góry Slodičovský vrch.

Położenie i klimat

Położona jest na wysokości 896 m n.p.m. a teren gminy na wysokościach od 820 do 2146 m n.p.m. Jest położona na północ od miasta Poprad. Leży w bruździe podtatrzańskiej, od północy ogranicza go Magura Spiska, ze wschodu Tatry Wschodnie, z zachodu granica państwowa z Polską, która z Łysej Polany kieruje się w górę na południe przez Dolinę Białej Wody, po Żabim Grzebieniu aż na szczyt Rysów. Na południu ograniczenia tworzą Tatry Wysokie i Tatry Bielskie między Rysami i Kotliną Tatrzańską. Doliną przepływa Potok Biała. Sąsiadującymi gminami są: z północy Mała Frankowa, Biała Spiska i Osturna, z zachodu Jaworin a, ze wschodu Lendak i Jezersko. Większość powierzchni pokrywają lasy, część bezleśna znajduje się na terenach wysokich. Całkowita powierzchnia terenów Żdiaru wynosi 2.733 ha.

Atrakcje turystyczne

Północne położenie zboczy Tatr Bielskich ma duży wpływ na długie utrzymywanie się pokrywy śnieżnej. Dlatego też tereny te nadają się do uprawiania narciarstwa. Zdiar należy do tych miejscowości na Słowacji w których śnieg utrzymuje się najdłużej. W górnej części Zdiaru na Strednicy leżącej przy drodze Zdiar - Jaworina znajduje się ośrodek narciarski w którym jest 9 wyciągów narciarskich mogących w ciągu 1 godziny obsłużyć blisko tysiąc osób. Zbocza są w 1/3 zwrócone na zachód, w 1/3 na południe i w 1/3 na północ. W drugim ośrodku w Bachledowej Dolinie jeździ się m.in. na zboczach Magury Spiskiej, gdzie wjazd ułatwiają dwa wyciągi talerzykowe oraz 3 osobowy wyciąg krzesełkowy. W części górnej teren ten łączy się z ośrodkiem narciarskim w Jezersku, gdzie znajdują się 4 dalsze wyciągi o długości od 300 do 1.100 m. Długość tras zjazdowych w tych ośrodkach wynosi łącznie ok. 6,5 km, w tym 2,5 km dośnieżanych sztucznie, mogących przewieźć w ciągu godziny ok. 7.500 narciarzy.
DOLINY WIELKA STUDENÁ I BIELOVODSKÁ
Bielovodská dolina jest przez tatrzańskich turystów uważana za najbardziej fotogeniczną doliną szczególnie w okresie jesiennym. Trasa rozpoczyna się na Hrebienku nad górną stacją kolejki. Idziemy za znakami czerwonymi w kierunku rozejścia nad potokiem Studenym (20 min).
SZLAK DYDAKTYCZNY MONKOVA DOLINA – KOPSKE SEDLO
W dawnych czasach była ona zlodowacona, grubość lodowca dochodziła do 80 m. Na tym terenie rosną lasy a w ich poszyciu m.in. modrzyk górski, lepiężnik biały i wiele odmian papro-ci. Wyżej głównie po stronie lewej, rosną rośliny wapieniolubne jak: powojnik alpejski, sto-krotnica górska, i zarzyczka górska. Najbardziej popularnymi zwierzętami są jelenie i sarny, możemy też spotkać niedźwiedzia lub rysia. Świat ptaków jest licznie reprezentowany. Wystę-pują tu dzięcioły, gile, orzechówki, krzyżodzioby oraz głuszce i jarząbki.
JASKINIA BIELSKA
Jaskinia została utworzona w okresie środkowego triasu w wapieniach typu Gutenstein należących do tzw. płaszczowiny kriżniańskiej. Powstała na skutek długiego oddziaływania wód powierzchniowych, pochodzących z topniejącego śniegu i lodu oraz z opadów deszczu, przenikających przez szczeliny w skałach. Całkowita długość jaskini wynosi 1752 m, do zwiedzania w Zwiedzanie rozpoczyna się na wysokości 890 m, do jaskini wchodzi się przekopanym w tym celu tunelem do tzw komnaty wstępnej, skąd rozpoczyna się zwiedzanie.
CZERWONY KLASZTOR - PIENINY – DUNAJEC
Główną atrakcją tej osady góralskiej jest spływ Dunajcem na drewnianych tratwach. Długość trasy spływu wynosi 8,5 km i wiedzie w interesującej scenerii Pienińskiego Parku Narodowego. Po zakończeniu spływu proponujemy spacer przełomem Dunajca z powrotem do Czerwonego Klasztoru.

Okolica

Zachowana architektura ludowa w miejscowości Antošovský vrch i Blaščatská Dolina, oryginalnie kostiumy charakteryzują się ozdób używanych motywy flory i fauny na środowisku Tatry Bielskie i bliskie wsi Zdiar. Każdego roku odbywają we wsi Góral festiwali ludowe, gdzie w słowackich i polskich grup tanecznych prezentujące tańce, pieśni i zwyczaje Góralow.

 

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy