Przyroda/góry Terchova/Vrátna

Miejscowość Terchová leży u podnoża Narodowego Parku Mała Fatra i jest miejscem urodzin bohatera Janosika. W symbioze z okalając śliczną scenerią zachowała się tu tradycja ludowa. która jest charakterystyczna dzięki oryginalnej muzyce, śpiewom i tańcom. Terchová - Vrátna to także znany ośrodek letniej i zimowej turystyki oraz narciarstwa.   

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka ze Terchovej pochodzi 1580. Najstarsze znalezisko archeologiczne z Terchovej jest uważany za żelazny punkt włóczni, który pochodzi z okresu rzymskiego. Rodzina wołoska pochodzi chyba najbardziej znany rodzimy Terchovej - rozbójnik Juraj Janosik.Rozwój turystyki we wsi był również dla wykończenia linii kolejowej. Pobliska stacja staje Varin jest punkt docelowy dla wielu turystów, którzy zaczęli odkrywać piękno przyrody Malofatranskej. Terchová tym samym stał się centrum turystyki, już na końca 19 wieku.

Położenie i klimat

Terchová znajduje się 25 km na wschód od Żyliny, w dolinie rzeki Varínka, bezpośrednie pod szczytem Małej Fatry. Przez wieś ​​przechodzi droga linki 583, który zawiera ośrodki regionalne - Zilinu i Dolny Kubin. Do klimata ma duży wpływ masyw Małej Fatry. Góra stanowi barierę naturalne dla dominującego przepływu wiatrów w Słowacji (na zachód do północno-zachodniej), a tym samym powoduje wzrost opadów deszczu po stronie nawietrznej, co wpływa na obszar regionu Terchowa. Opady deszczu znacznie wpływa i do regionu Kysucka vrchovina, co również wpływa na grunty wsi.

Atrakcje turystyczne

We wsi znajduje się wiele atrakcji, We wsi znajduje się kilka atrakcji, jak na przykład kościół św Cyrila (1942/49) lub Terchova drewniana szopka produkowane mistrzami lokalnymi. Ciekawe jest również lokalne muzeum, wystawa poświęcona jest dla ludowego bohatera (Juraj Janosik), który urodził się tutaj. Oni zainstalowany w dokumentach i do materiałów na temat historii Terchovej. Terchová jest punktem wyjścia do zwiedzania Parku Narodowego Fatry. Możesz odwiedzić wyciągów narciarskich w Vratna, podziwiać widoki ze szczytów masywu Fatry (ulubione to szczególnie wielki Rozsutec) lub odwiedzić stronę ze kanionami z wodospadami - Janosikowe dziury 

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy